Akatyst
Dodane przez michal dnia 28 November 2016 09:56

Serdecznie zapraszamy na Akatyst ku czci Bogurodzicy. Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę 11 grudnia 2016Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu o godzinie 19. Akatyst poprowadzi Diakonia Muzyczna Ruchu Światło - Życie naszej diecezji.

Michał

 

 

Tradycja przekazuje nam w spadku wiele form kultu maryjnego. Obok dobrze znanych Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej, znamy również inne nabożeństwo, którym od wielu wieków oddycha „wschodnie płuco" Kościoła. To Akatyst ku czci Bogurodzicy - Oficjum wotywne inspirowane wschodnią Tradycją Liturgiczną.. Jest on modlitewnym śpiewem trzygłosowym, przeplatanym partiami solowymi, w którym uczestnicy nabożeństwa zwracają się bezpośrednio do Maryi, witając ją i zapraszając do swojego życia. Modlitwa ta opowiada śpiewem kolejne wydarzenia z życia Maryi, ale także wylicza jej cnoty i zasługi względem nas.

Akatyst (z gr. 'nie siedząc, stojąc') jest pełną szacunku rozmową z Niepokalaną. To wydarzenie liturgiczne, które przemawia również do naszych zmysłów: widzimy ikonę Maryi, czujemy zapach kadzidła, słyszymy szlachetną harmonię dźwięków, doświadczamy wspólnoty ludzi wokół nas.
Zapraszamy!


Ks. Przemysław Lech