Chorał w praktyce
Dodane przez MN dnia 09 March 2016 01:33

Pierwszy weekend marca zgromadził w Czeladzi rozśpiewanych sympatyków chorału gregoriańskiego. Zarówno tych, którzy od lat doskonale radzą sobie z rozczytywaniem neum, jak i tych, których czarne robaczki na czterech liniach przyprawiały o mały zawrót głowy.

             To już druga odsłona Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych organizowanych przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie diecezji sosnowieckiej na czele z dk. Przemysławem Lechem oraz Jadwigą Baczyńską. Tym razem organizatorzy skupili się  wyłącznie na rozwijaniu zdolności wokalnych, gdyż przedmiotem zainteresowania stał się chorał gregoriański. Tę wyjątkową gałąź muzyki, jak i niezwykłą gałąź modlitwy, uczestnicy warsztatów mieli okazję zgłębiać pod czujnym okiem dr Joanny Orzeł – kantora i organisty Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, kapelmistrza Kapeli Mariackiej, propagatorki śpiewu gregoriańskiego. Prowadząca przemierzyła niemal całą Polskę, aby podzielić się swoim doświadczeniem muzycznym oraz świadectwem wiary.

            W warsztatach wzięło udział niemal 50 osób z całej diecezji (i spoza jej granic) – zawodowych muzyków oraz zafascynowanych tradycją chorałową amatorów. Uczestnicy mieli okazję zakosztować piękna muzyki gregoriańskiej, wykonując przez dwa dni warsztatów części stałe Mszy, pieśni łacińskie oraz śpiewy brewiarzowe. 

            Warsztaty wieńczyły nieszpory i Eucharystia w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Był to moment szczególny i najważniejszy, bo właśnie w murach świątyni chorał stał się piękną modlitwą zanoszoną wraz z parafianami do miłosiernego Boga. 

            Niektórzy uważają, że śpiew własny Kościoła staje się powoli ciekawostką historyczną, a wierni w kościołach śpiewają coraz gorzej. Takim teoriom śmiemy przeczyć  - chorał ciągle nie przestaje zachwycać zarówno dzieci, jak i dorosłych, wręcz przeciwnie: nadal jest formą modlitwy, którą wierni chcą praktykować.

             Zachęceni pięknem modlitwy chorałem gregoriańskim, a także anielskimi głosami uczestników naszych warsztatów liczymy na więcej takich wydarzeń w naszej diecezji!

Justyna Łokcik