Martwa Odpowiedzialność?
Dodane przez MN dnia 22 April 2012 15:45

Wiosenne spotkanie DWDD (Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych) dawno za nami, więc czas aby zrobić małe podsumowanie spotkania. Zapraszam do lektury jakie przysłały poszczególne diakonie, które poczuły się w odpowiedzialności, aby podzielić się wrażeniami z tego wydarzenia.
Ze spotkania w którym powinni uczestniczyć przedstawiele każdej diakonii jaka jest na terenie naszej diecezji. 


"Niech nasza posługa w diakoniach będzie jednym z elementów POWAŻNEGO rachunku sumienia"


DIAKONIA KOMUNIKOWANIA SPOŁECZNEGO

Wiosenne DWDD było moim pierwszym wydarzeniem tego typu, gdzie mogłem porozmawiać na temat problemów zwiazanych z mediami w naszym Ruchu z osobami innymi niż nasz diecezjalny DKS. Według mnie istotną rzeczą jaka może uderzać to dwa aspekty tego spotkania.
Pierwszy to osobista posługa w parafii, gdzie trzeba znależć wspólny język z proboszczem na temat potrzeb jakimi są parafialna strona, gazetka, a także wszelka incjatywa zwiazana z multimedialnością parafii. Myśle że osobiście jest to kwestia, która  nie którym z nas spędza sen z oczu , ale przecież rozmowa słuchanie i dobre przedstawienie sprawy w taki sposob , że nie będzie to kolejny problem na głowie naszego ksiedza, sprawi że dostaniemy zielone światło na działania w tej kwestii.
Druga sprawa to aspekt co zrobić by poszczególne Diakonie w diecezji poczuły się w końcu odpowiedzialne za treści,  które ukazują się na stronie diecezjalnej. Przecież dużym problemem nie jest zrobienia zdjęcia napisania tekstu, za nim ktoś z DKS nie zacznie się upominać o to , że powinien już  to posiadać na swoim emailu. Ile by to ułatwiło nam życie wszystkim, a zarazem pokazało że poszczególne diakonie Żyją działają i może byłoby to jednym z bodźców że któs nowy pojawi się na spotkaniu. Myślę że w tej kwestii jako diakonia zostaje nam zwyczajnie przypominać o takich sprawach, by w przyszłości odpowiedzialność za naszą strone i materiały spoczywała na wszystkich diakoniach które będa świadome  tego że o wszelkich dobrych rzeczach warto pisać i informować ludzi.
Najlepiej to wszytko podsumowuje pewne znane powiedzenie: Jeśli nie ma ciebie  w sieci, znaczy że jesteś Martwy...
ale tak między nami moje męczenie ludzi jednak pomaga :) oby tak dalej.

DOMOWY KOŚCIÓŁ
24 marca w Rybniku- Chwałowicach przeżywaliśmy wiosenne DWDD. Temat tego spotkania to: ”Jedność w budowaniu nowej parafii”. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wgłębić się w tę tematykę, odsyłamy do materiałów opublikowanych na stronie internetowej Ruchu Światło-Życie, albo prosimy o kontakt z parą diecezjalną. Nasze rozważania na DWDD doskonale korespondują z tematem ewangelizacji podjętym na kręgu diecezjalnym. Na Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych była liczna reprezentacja oazy młodzieżowej i oazy dorosłych. Z Domowego Kościoła była … para diecezjalna. W czasie naszej trzyletniej posługi sześć razy zapraszaliśmy na DWDD. Udało się nam „ zabrać” 3 małżeństwa. Teraz byliśmy sami. Posługa diakonijna to tak naprawdę cel naszej formacji. Bez diakonii specjalistycznych bardzo trudno jest posługiwać parom rejonowym i parze diecezjalnej. Niech nasza posługa w diakoniach będzie jednym z elementów POWAŻNEGO rachunku sumienia.

"nasza Diakonia realizuje przez
swoich członków swoją misję zarówno w wymiarze diecezji jak i parafii"

DIAKONIA LITURGICZNA
Dla mnie ten DWDD był bardzo istotny, gdyż z jednej strony był bodźcem
do integracji między diakoniami naszej diecezji na tle pozostałych
diecezji w filii śląskiej, jak również do integracji wewnątrz diakonii
liturgicznej naszej filii na tle pozostałych diakonii. Odnośnie
pierwszej integracji, była dla mnie bardzo owocna. Zarówno cieszy
mnie, że w wolnym czasie wybraliśmy się na spacer po Chwałowicach,
znaleźliśmy nawet hałdę kopalnianą (piękne kamyczki znalazłem), jak
również powodem do dumy jest dla mnie to, że jako przedstawiciele
naszej diecezji aktywnie włączyliśmy się w przebieg tego DWDD, czy to
przez przygotowanie liturgii, prowadzenie modlitwy czy dokumentację
zdjęciową. Druga integracja przebiegła nieco gorzej. Spotkanie
mieliśmy razem z diakonią muzyczną i trzeba przyznać, że i tak nie
było nas wielu. Cieszy mnie fakt, że sosnowiecka DL sprawuje się
całkiem dobrze i ma bardzo korzystne warunki do współpracy w ramach
innych struktur liturgicznych diecezji. Omawialiśmy wkład diakonii w
życie Kościoła lokalnego. Trzeba przyznać, ze nasza DL realizuje przez
swoich członków swoją misję zarówno w wymiarze diecezji jak i parafii.
Są problemy z komunikacją, zarówno między diakoniami liturgicznymi
filii, jak również między diakoniami w naszej diecezji. Uważam, że
lepsza koordynacja zadań między naszymi diakoniami jest bardzo ważnym
zadaniem, jakie wynoszę z tego DWDD.
Sebastian

Można się tutaj poczuć, jak między swoimi!

DIAKONIA EWANGELIZACJI
DWDD – Rybnik. Moje pierwsze DWDD. Szczerze przyznam się, nie widziałem co mnie czeka. Jechałem z lekką obawą, ale też z zaciekawieniem i nadzieją na dostrzeżenie Wspólnoty.

Wspólnotę można było zauważyć w sposób dla mnie do tej pory nieosiągalny. Oaza Młodzieżowa i Oaza Rodzin – mimo, że przyświeca nam jeden cel, nie myślałem o nas jako o jednej Wspólnocie.       A tutaj mogłem zobaczyć jedność, podobny tok myślenia i obrany jeden kurs. Nie ma podziału na lepszych i gorszych. Tym co nas różni, a jednocześnie pozwala rozwinąć skrzydła, jest doświadczenie w działaniu. To sobie uświadomiłem na DWDD, do tego chyba też zostało powołane to dzieło – aby wymieniać doświadczenie, poglądy. Aby rzucić nowe światło na różne sprawy.

Jestem członkiem Diakoni Ewangelizacji. Z naszej Diecezjalnej Diakoni pojechały 4 osoby – jak się okazało, byliśmy najliczniejszą grupą ze wszystkich Diakoni Ewangelizacji. Na spotkaniu głównie rozmawialiśmy o działaniach przez nas podjętych, o tych, których zamierzamy się podjąć i o planach na przyszłość. Zadziwiła mnie, a zarazem ucieszyła, wielka jedność w działaniu. Każdy przedstawiciel swojej Diecezji opowiadał o podobnych działaniach i dziełach, jakie miały miejsce w naszej wspólnocie diecezjalnej. Dla mnie osobiście, jest to bardzo budujące doświadczenie, że robimy to wszystko - nie sami z siebie i swoimi siłami, ale z Błogosławieństwem Bożym.

Przeżycie DWDD jest wielkim doświadczeniem; polecam każdemu członkowi Diakoni, aby udał się na ten Dzień Wspólnoty. Można się tutaj poczuć, jak między swoimi!
Łukasz

Myślę , że te poszczególne relacje dadzą do myślenia wszystkim osobom w naszej diecezji i sprawią ze bardziej odpowiedzialniej podejdziemy do sprawy uczestnictwa w spotkaniach Diakonii specjalistycznych w naszej diecezji.

DKS Sosnowiec

fotorelacja z DWDD w naszej filii dostępna TUTAJ...