Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Diakonia Muzyczna
Relacja z Akatystu

| Wicej


Diakonia Muzyczna

W ostatnich dniach obchodziliśmy wspomnienie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Matki każdego z nas. Ewangelie nie podają wielu relacji z udziałem Maryi, ale wystarczy przeczytać te kilka scen z Jej życia, by odkryć wyjątkową miłość i delikatność z jaką odnosiła się do drugiego człowieka, a także ogromną pokorę, oddanie i niespotykane zaufanie jakim obdarzała Boga.

Dostrzegając tę wyjątkowość Bożej Rodzicielki wierzący zaczęli nazywać Ją różnymi imionami. Te tytuły i przydomki, opisujące Jej cnoty i zasługi, zostały połączone z przepiękną muzyką, co dało wyraz w powstaniu uroczystego Oficjum na cześć Bogurodzicy - zwanego Akatystem. Utwór ten jest wykonywany właśnie przy okazji wspomnienia Niepokalanego Poczęcia Maryi, a swoje źródła ma w chrześcijańskich tradycjach Kościoła na Wschodzie.

W niedzielę 11 grudnia w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu również zostało odprawione nabożeństwo Akatystu, które poprowadziła Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie Cieszymy się, że na wieść o Akatyście ławki Katedry wypełniły się modlącymi i śpiewającymi ku czci Bogurodzicy. Z radością przyjęliśmy zwłaszcza obecność Pasterza Diecezji Sosnowieckiej Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który na koniec Akatystu pobłogosławił wszystkich zebranych.

Uroczysty charakter śpiewu, piękno melodii, głębia słów pozwoliły w skupieniu jeszcze raz spojrzeć na tak dobrze nam znaną, a wciąż na nowo zaskakującą postać naszej Najlepszej Matki. Ona łączyła w sobie delikatność i siłę, kobiecą wrażliwość i nieugiętą stałość. Mogliśmy jeszcze raz zatrzymać się w podziwie przed jej cichym trwaniem przy Bogu i zanurzyć w kochającym spojrzeniu, którym obdarza nas każdego dnia.

Jako Diakonia Muzyczna wyrażamy podziękowanie dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Akatystu. Dziękujemy zwłaszcza Proboszczowi Katedry – ks. kan. Janowi Gaikowi, za życzliwe udostępnienie świątyni, którą mogliśmy wypełnić śpiewem ku czci Wniebowziętej. Słowa podziękowań kierujemy do Filipa Białasa z Akademii Muzycznej w Katowicach za dyrygowanie chórem. Dziękujemy Michałowi Fidlerowi z Diakonii Komunikowania Społecznego przygotowanie i wyświetlenie tekstów modlitw oraz robienie zdjęć. Wyrażamy wdzięczność dla ks. Pawła Pasia i p. Kościelnego za istotną pomoc techniczną, zwłaszcza przy nagłośnieniu i oświetleniu.

Mamy nadzieję, że Akatyst w Katedrze sosnowieckiej stanie się nową, dobrą tradycją adwentową. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę śpiewem za rok!

 

Autorzy tekstu:
Anna Chlebica
ks. Przemysław Lech
Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie

Autorzy zdjęć:
Michał Fidler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wygenerowano w sekund: 0.00
8,522,409 Unikalnych wizyt