Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Diakonia Wyzwolenia
Dopalacze - wypalacze

| Wicej


Diakonia Wyzwolenia

PSYCHOAKTYWNE MANIPULACJE

Farmakologiczne manipulacje z psychiką mają długą tradycję. Pochodne makowca - opium w Azji i potem w Europie, wywary z liści koka w obu Amerykach - były używane od dawna nie tylko jako środki przeciwbólowe, lecz również jako środki odurzające. Środki psychoaktywne stosowano dla poprawienia nastroju, do wywoływania przyjemnych marzeń, ale także do pobudzenia psychicznego, które bywało potrzebne w boju lub do popełniania przestępstwa. W językach francuskim i angielskim assassin znaczy morderca. Asasyni na Bliskim Wschodzie, dążąc do osiągnięcia celu, nie cofali się przed zabójstwem przeciwnika. Używanie haszyszu miało ułatwić wykonanie zadania. Nazwa tej sekty islamskiej pochodzi od słowa haszysz i oznacza "zjadaczy
haszyszu", po arabsku al-hasziszijjiun. W czasie drugiej wojny światowej niemieccy piloci samolotów bojowych dostawali przed walką amfetaminę.

KŁAMSTWO DOPALACZY

Dopalacze (ang. legal highs, smarts, boosters) to potoczna nazwa substancji psychoaktywnych, syntetycznych lub ziołowych, używanych w celu wywołania efektów możliwie zbliżonych do działania nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Zdelegalizowanie dopalaczy jest niezwykle trudne, gdyż producenci zmieniają stale w minimalny sposób ich budowę chemiczną, co pozwala na zmianę nazwy substancji i tym samym powstaje nowa substancja nie objęta kontrolą prawną. Problem polega na tym, że pomimo iż legalne nie oznacza bezpieczne!!! Dopalacze są substancjami nie przebadanymi, nie są znane wszystkie ich działania niepożądane, a doświadczenie medyczne pokazuje, że mogą przynieść w organizmie wiele szkód, nie wykluczone, że do śmierci. Ponadto mogą uzależniać (wbrew obiegowym opiniom), a dla wielu osób są pozornie niewinnym wstępem do sięgnięcia po twarde narkotyki.

Walka prawna z dopalaczami, jak na razie przypomina walkę don Kichota z wiatrakami, aproblem staje się coraz powszechniejszy i zarazem bardziej niebezpieczny. Przemysł związany z dopalaczami jest niezwykle sprytnie utkaną intrygą, otoczoną łuną drobnych kłamstw na ich temat, w które młodzi, nieświadomi niczego ludzie wierzą. Nie zdają sobie sprawy, że biorąc udział w tej rosyjskiej ruletce mogą tylko przegrać, bo stosując dopalacze bardzo sobie szkodzą.

MOŻEMY DZIAŁAĆ!!

Warto poczytać, warto wiedzieć jakie szkody niesie za sobą korzystanie z dopalaczy. Ostrzegajmy ludzi, pomóżmy im w ten sposób! Może się zdarzy, że ktoś będzie szukał informacji i będziemy mogli wtedy mu jej udzielić, może zdarzy się, że nasze ostrzeżenie ochroni czyjeś zdrowie psychiczne, fizyczne, lub nawet życie.

Piśmiennictwo:
dr n. med. Janusz Szajewski, Medycyna Praktyczna 10.2010


http://www.dopalaczeinfo.pl/

http://www.narkotyki.pl/nietypowe-uzaleznienia/dopalacze/

Komentarze

#1 | Sławek dnia 11 January 2011 10:45
Sprzedający dopalacze nie mieli sumienia, dając te substancje dzieciom w gimnazjum... Dobrze, że ten proceder został ukrócony! Pozdrawiam ze swojego mieszkania Wink
______________________
http://osiedla.za.pl/
#2 | YY dnia 19 January 2011 19:23
Po prostu trza brać z głową. Każda używka w odpowiednich ilościach nie szkodzi.
#3 | Aneta dnia 28 January 2011 07:41
Trucizna brana w najmniejszych ilościach może nie zabije od razu, ale na pewno zaszkodzi. To, że nie widać natychmiastowej reakcji nie znaczy, że w organizmie nic się nie dzieje. Może banalne porównanie: Powietrza nie widać i skutków jego działania też, ale wstrzymaj powietrze na godzinę a docenisz jego działanie. Z narkotykami jest dokładnie odwrotnie-póki się ich nie bierze jest wszystko w porządku, ale kiedy raz pozwolisz zamydlić sobie oczy-trucizna powoli zacznie działać i nigdy nie wiesz kiedy przekroczysz śmiertelną dawkę-rosyjska ruletka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
8,614,155 Unikalnych wizyt