Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Oaza Modlitwy
Czym są Oazy Modlitwy?

| Wicej


Oaza Modlitwy

Trochę historii

                 Rok formacyjny 1976/77 przeżywany pod hasłem "Odnowa w Duchu Swiętym", do którego nawiązujemy w tym roku pracy, zaowocował powstaniem Oazy Modlitwy. Wkrótce po tym, w październiku 1977 roku,  ukazał się pierwszy numer Listu do Oaz Modlitwy i Grup Modlitewnych "Siloe" redagowany przez Ks. Franciszka Blachnickiego. We wstępie do niego czytamy:  Kiedy przed rokiem, w listopadzie, została przez diakonię Ruchu Światło- Życie, zainicjowana pierwsza ,,oaza modlitwy", była to próba dania odpowiedzi na wyczuwaną i zewsząd sygnalizowaną potrzebę pogłębiania życia modlitwy. Wnet można było doświadczyć, jak głęboka jest ta potrzeba, gdy ludzie zaczęli przyjeżdżać z daleka, przebywając nieraz setki kilometrów i poświęcając trud nieprzespanych nocy po to, aby móc spędzić kilkanaście godzin na wspólnej modlitwie. Oazy modlitwy zaczęły się mnożyć w różnych punktach w Polsce, a w wielu ośrodkach dojrzewała decyzja, aby w nowym roku pracy, w ramach post-oazy 1977-78 zorganizować regularne oazy modlitwy.

                W drugim numerze "Siloe" ks. Franciszek tłumaczył czym mają być Oazy Modlitwy dla Ruchu Światło-Życie:

                Oazy Modlitwy powinny stać się jakby "ukrytym sercem" Ruchu i źródłem jego życia i mocy. Modlitwa, bowiem musi stać się sprawą pierwszą w Ruchu, który chce służyć dziełu odnowy Kościoła i budowaniu Kościoła żywego. Modlitwa znajduje się na styku Światła i Życia, albowiem na modlitwie Światło Chrystusa przyjmowane jest najpierw i asymilowane jako czynnik inspirujący życie i działanie. Modlitwa jest tym tajemniczym elementem warunkującym życiodajną foto-syntezę w procesie Nowego Życia. Dlatego pragnieniem i dążeniem wszystkich w Ruchu powinno być mnożenie ośrodków, w których odbywają się Oazy Modlitwy i stałe ich utrzymywanie. [...]  Uczestnikami Oaz Modlitwy będą z reguły przede wszystkim ci, co należą do stałych grup modlitewnych odbywających co tydzień swoje spotkania modlitewne. Grupy takie powinny powstawać w każdym ośrodku parafialnym czy innym, w którym rozwija się Ruch Światło-Życie. Nie są to grupy formacyjne istniejące obok innych grup, ale składające się z chętnych członków ze wszystkich istniejących grup formacyjnych. [...] Spotkanie modlitewne i Oazy Modlitwy oraz spotkania formacyjne (ewangelizacyjne i deuterokatechumenalne) i dni wspólnoty powinny się więc w Ruchu wzajemnie wspierać i uzupełniać. W żadnym wypadku nie powinny pozostawać w stosunku konkurencyjnym do siebie, nie powinno się też ich traktować zamiennie, ale komplementarnie (uzupełniająco). Wzajemne uzupełnienie się nurtu spontaniczno-charyzmatycznego i nurtu formacyjnego (ewangelizacyjno-katechumenalnego) powinno przyjąć się jako zasada życia i rozwoju Ruchu ku pełnej jedności w Duchu Świętym.

                Więcej o historii Oaz Modlitwy można przeczytać na stronie Centralnej Diakonii Modlitwy, gdzie znajdują się archiwalne numery Listów "Siloe" z lat 1977-85 oraz te, które do dziś wydaje Diakonia Modlitwy.

 

Rok "W mocy Ducha Świętego"

 

                W obecnym roku formacyjnym chcemy odnowić w naszym Ruchu to doświadczenie sprzed 40 lat. Dlatego pragniemy obudzić w naszej diecezji na nowo pragnienie uczestnictwa w Oazach Modlitwy i zaprosić do niego wszystkich członków Ruchu: młodzież i dorosłych. Chcemy by Oazy Modlitwy stały się dla nas doświadczeniem jedności wypływających z uwielbienia Boga w jednym Duchu.

 

                Zapraszamy zatem na Oazy Modlitwy, na których chcemy rozważać temat pracy rocznej oraz starać się pogłębiać nasze przeżywanie Roku Miłosierdzia::

 

28-30.11 – Częstochowa, Dom rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie, koszt (dla młodzieży nie pracującej 100 zł, dla pracujących 120 zł, dla pary małżeńskiej 200 zł)  -

Temat: „Duch Święty namaścił Jezusa; dzięki Chrystusowi i ja otrzymałem Ducha Świętego, który sprawił, że narodziłem się na nowo do życia dziecka Bożego skierowanego w miłości i posłuszeństwie ku Ojcu”

 

29-31.01 – Częstochowa, Dom rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie, koszt (dla młodzieży nie pracującej 100 zł, dla pracujących 120 zł, dla pary małżeńskiej 200 zł) –

Temat: „Chcę prowadzić życie w Duchu poddając się jego tchnieniu i mocy”

 

27-29.05 – miejsce zostanie podane po nowym roku

Temat: „Duch Święty w tajemnicy Miłosierdzia Boga”.

Wygenerowano w sekund: 0.01
8,994,436 Unikalnych wizyt