Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Diakonia Miłosierdzia
Wespół w zespół. Szlachetna Paczka 2012

| Wicej


Diakonia Miłosierdzia
Szlachetna Paczka to bardzo ciekawa i konkretna forma pomocy potrzebującym rodzinom przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku Domowy Kościół, Wspólnota Dorosłych, oazy młodzieżowe i osoby spoza Ruchu Światło-Życie połączyły swe siły, by stworzyć Paczkę dla pewnej rodziny.
 
Szlachetna Paczka to dzieło stowarzyszenia Wiosna. Jest to bardzo ciekawa i konkretna forma pomocy. Pozwala na odnalezienie choć części rodzin, które w danej miejscowości potrzebują pomocy materialnej. Organizowana jest przed świętami, czyli w czasie gdy zarówno my chętniej pomagamy, ale także dla osób potrzebujących brak podstawowych produktów żywnościowych, chemicznych, itd. jest szczególnie bolesny. Akcja ta pozwala choć trochę poznać rodziny, którym się pomaga dzięki wywiadom prowadzonym z rodzinami. Wolontariusze najpierw rozmawiają z rodzinami, następnie dokonuje się weryfikacja zgłoszeń (ma to na celu wybranie ludzi naprawdę wymagających wsparcia). Następnie na stronie akcji, czyli www.szlachetnapaczka.pl, tworzy się bazę rodzin w konkretnych miastach, a przy każdej rodzinie znajduje się jej krótki opis oraz listę potrzeb. Opis rodziny pozwala zapoznać się w skrócie z jej członkami, sytuacją materialną oraz odpowiada na pytanie: dlaczego ci ludzie proszą o wsparcie? Lista potrzeb to zestaw rzeczy, których tym ludziom najbardziej brakuje. Lista ta jest przygotowywana podczas rozmowy wolontariusza z rodziną. Dzięki temu osoby chcące pomóc mogą wybrać taką rodzinę, którym potrzebom będą mogli sprostać. Dla mnie fantastyczne w tej akcji jest to, że darczyńca nie przygotowuje Paczki dla całkowicie nieznanych mu osób i nie zastanawia się co się może przydać, bo dostaje już gotową listę. A z drugiej strony – obdarowani dostają Paczkę przygotowaną nie dla jakiejś rodziny, a właśnie dla nich i nie znajdą tam rzeczy, które kompletnie im się nie przydadzą, np. rodzina z nastoletnimi dziećmi raczej nie znajdzie w dostarczonych pudłach pluszowych misiów.
 
Tu zaczęła się nasza przygoda z Paczką. Aleksandra Czepczor, która była w tym roku wspaniałą wolontariuszką w Szlachetnej Paczce (i poświęciła tej akcji baaardzo dużo czasu i serca), wybrała dla nas jedną rodzinę, której mieliśmy pomóc. Rodzinę tę tworzy pani Jolanta i jej dwóch synów: dziesięcioletni Kuba i trzyletni Jaś. Ola rozmawiała z panią Jolantą, przygotowała listę potrzeb, obejrzała mieszkanie. Sytuacja tej rodzin jest naprawdę trudna: przychody ledwie wystarczają na opłacenie rachunków, kupno części lekarstw dla Kuby, który jest alergikiem oraz podstawowej żywności. Mieszkanie jest jednopokojowe, bez łazienki i ciepłej wody.
 Zaczęła się akcja organizowania Paczki dla rodziny. Dzięki kilku wspólnotom oazy młodzieżowej (z Jaworzna wspólnoty z parafii: Matki Bożej Anielskiej, św. Elżbiety Węgierskiej, św. Barbary, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z Dąbrowy Górniczej wspólnoty z parafii: Matki Bożej Anielskiej, Bożego Ciała. Jeśli którąś wspólnotę pominęłam, to przepraszam) zebrano żywność, artykuły chemiczne i szkolne. Jednak poza tymi rzeczami rodzina bardzo potrzebowała dość trudnych do zebrania rzeczy, np. kołdra, szafa, bojler. Dzięki akcji na portalu społecznościowym Facebook przyłączyło się jeszcze kilka osób z Ruchu Światło – Życie i nie tylko. Dzięki zaangażowaniu tych wspaniałych ludzi nasza rodzina otrzymała patelnie, ciepłą kołdrę, poduszkę, pościel, garnki, a nawet szafę na ubrania! Nadprogramowo chłopcy dostali także komputer. Potrzebna była jeszcze kurtka zimowa i buty dla Kuby. Udało się kupić te rzeczy dzięki pieniądzom przekazanym przez Ewę i Wojtka Tabaków oraz mamę Ewy.
Bardzo zależało nam na podarowaniu rodzinie bojlera, ponieważ od trzech lat (czyli od momentu przeprowadzki) nie mają w mieszkaniu ciepłej wody. Tutaj zadziałał Domowy Kościół razem ze Wspólnotą Dorosłych. Dzięki pomocy zorganizowanej przez państwa Cierniaków i pieniądzom od Domowego Kościoła i Wspólnoty Dorosłych, przedstawiciele DK zakupili i zamontowali bojler.
 
W drugi weekend grudnia zebrane paczki z potrzebnymi rzeczami (nie wszystkimi oczywiście, bo nie wsadzaliśmy szafy, czy bojera do pudeł ;) zostały przewiezione do mieszkania pani Jolanty. Ola, która organizowała dowóz tych paczek, opisywała, że zarówno pani Jolanta, jaki i Kuba i Jaś bardzo ucieszyli się z otrzymanych rzeczy. Dużą frajdę chłopcom sprawiły nawet kartonowe pudła, które posłużyły im w zabawie jako auta lub fajne miejsca do schowania się. Nawet Jasiu, który nic nie mówił podczas wcześniejszych wizyt Oli, troszkę się ośmielił i jednak odezwał się:)
 
I tak wespół w zespół Domowy Kościół, Wspólnota Dorosłych, oazy młodzieżowe i osoby mniej lub bardziej związane z Ruchem stworzyliśmy Szlachetną Paczkę i sprawiliśmy, że tegoroczne święta stały się weselsze i pozbawione choć niektórych trosk dla pani Jolanty, Kuby i Jasia.
 
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękuję. Bóg zapłać!
 
Kasia Ciszewska
Wygenerowano w sekund: 0.01
8,407,567 Unikalnych wizyt