Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Diakonia Miłosierdzia
Oaza na I Światowy Dzień Ubogich

| Wicej


Diakonia Miłosierdzia

     Przypominamy lub informujemy, że 33. Niedziela Zwykła, 19 listopada będzie I Światowym Dniem Ubogich, który ogłosił papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia. Będziemy go przeżywać pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, a obchody rozpoczniemy 12 listopada.


      Ojciec Święty ofiarowując Kościołowi ten Dzień chciał, ''aby wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących''. W orędziu wzywa m.in. grupy, stowarzyszenia i ruchy do prawdziwego spotkania z ubogimi, dzielenia się oraz do uczynienia kultury spotkania stylem życia.

     Proponujemy postanowienia, które można podjąć w tygodniu 12–19 listopada:

''U podstaw wielu konkretnych inicjatyw, które będą realizowane, niech będzie zawsze modlitwa''.

  • módlmy się modlitwą Ojcze nasz / Pod Twoją obronę / Koronką do Miłosierdzia Bożego / dziesiątką Różańca / adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji potrzebujących oraz nas samych – o serce pokorne i oderwane od dóbr tego świata.


''Wszyscy chrześcijanie powinni starać się należycie kierować swymi uczuciami, aby korzystanie z rzeczy ziemskich i przywiązanie do bogactw wbrew duchowi ewangelicznego ubóstwa nie przeszkodziło im w osiągnięciu doskonałej miłości''. (KKK 2545)

  • angażujmy się w okoliczne zbiórki odzieży, żywności dla potrzebujących, które organizowane są przez wspólnoty parafialne, samorządowe i Caritas.

W diecezji sosnowieckiej organizowana będzie akcja ''Tytka Charytatywna'', wspierająca najuboższych z parafii. Szczegóły są na stronie diecezjalnej: Weź tytkę i pomóż!

Wspólnota Betlejem z Jaworzna m.in. utworzyła wydarzenie na Facebooku, które ma zachęcić do działania: Światowy Dzień Ubogiego.

Podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który odbędzie się w rejonach 9 lub 10 grudnia będzie można podarować odzież nową i używaną, którą przekażemy potrzebującym przez Górnośląski Okręg Charytatywny.


''Jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki do biednych, do spotkania się z nimi, popatrzenia im w oczy, przytulenia, aby poczuli ciepło miłości, która przełamuje krąg samotności''.

  • ''Kościół «wyruszający w drogę» stanowi wspólnotę misyjną uczniów, którzy podejmują inicjatywę, włączają się, towarzyszą, przynoszą owoc i świętują'' (EG 24) – wyjdźmy i zbliżmy się otwarcie do Chrystusa obecnego w biednych i bezdomnych, których mijamy wiele razy w ciągu roku. Porozmawiajmy i poznajmy się, spróbujmy okazać pomoc dobrym słowem lub czynem, jeśli potrzeba – dajmy jałmużnę.


''Miłość Boża rozpala serca tak bardzo, że jeśli ktoś jej doświadczy, to czuje się wezwanym, aby ją odwzajemnić pomimo własnych ograniczeń i grzechów''.

  • Zaprośmy na posiłek lub odwiedźmy mniej zasobnego sąsiada, krewnego, kolegę z pracy czy osobę samotną, chorą, potrzebującą.


     Dlaczego warto przyjąć wezwanie Ojca Świętego i podjąć postanowienie? - Otrzymamy ''radość oraz pokój ducha, ponieważ dotyka się własną ręką Ciała Chrystusa. Jeśli chcemy naprawdę spotkać Chrystusa, to konieczne jest, abyśmy dotknęli się Jego Ciała w ranach ubogich, w odpowiedzi na Komunię sakramentalną otrzymaną w Eucharystii''.

     Tym, którzy chcieliby bardziej zrozumieć ten czas i zmotywować się do działania polecamy list abp Grzegorza Rysia oraz wypowiedź abp Konrada Krajewskiego.

     Do tych i do innych działań zapraszamy i wspieramy modlitwą.


Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie diecezji sosnowieckiej

Wygenerowano w sekund: 0.01
8,916,213 Unikalnych wizyt