Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Pokaz filmu "Prorok nie umiera"


PROROK NIE UMIERA

Ruch Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej zaprasza członków, sympatyków oraz wszystkich zainteresowanych postacią Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego na pokaz filmu „Prorok nie umiera”. Film będzie poprzedzony wykładem dr. Andrzeja Sznajdera, Dyrektora IPN o.Katowice – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 27.02.2018 roku w sali teatralnej przy Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie o godz. 18:30. Po filmie udamy się do dolnego kościoła na Eucharystię w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

 

 

„Film prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcy „Ruchu Światło – Życie” – ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Dziś kapłan ten, reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa, jest kandydatem na ołtarze. Zaawansowany jest proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.

Prezentowany film to próba przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – uważanego także za prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie papieża Franciszka. Drugą warstwą filmu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu – w  latach stalinizmu i w czasie  intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech,  w Carlsbergu.

Realizatorzy filmu prezentują opinie i osobiste refleksje osób bezpośrednio współpracujących z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie wypowiedzi udzielają: kard. abp Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, bp dr Adam Wodarczyk – postulator procesu beatyfikacyjnego, dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”), dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Robert Derewenda, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu – ks. dr Henryk Bolczyk.

W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne) ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Miejsca realizacji filmu:  Rybnik; Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Oświęcim, Niepokalanów, Krościenko nad Dunajcem, Warszawa oraz Lublin; a także Niemcy (Carlsberg ośrodek „Marianum”) oraz Watykan – Castell Gandolfo – Papieski Instytut Polski w Rzymie.”

Tekst: ipn.gov.pl

Fot. www.oaza.warszawa.pl , www.ipn.gov.pl

 

ks. Andrzej Nackowski

Wygenerowano w sekund: 0.04
8,916,215 Unikalnych wizyt