Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Święto Patronalne na Wawelu


Już niedługo początek Adwentu. Po raz kolejny, w towarzystwie Maryi, będziemy przeżywać ten szczególny czas oczekiwania i zadumy nad powtórnym przyjściem Chrystusa na końcu czasów. Ta refleksja jednak prowadzi nas zawsze do tajemnicy Wcielenia – cudu narodzenia Mesjasza z Maryi. Rola Bogurodzicy w historii zbawienia jest kluczowa. Jej czystość, pokora i zgoda na plany Boże do dziś wprawiają wielu w zdumienie. Rozważanie wydarzeń z jej życia jest więc jedną z ulubionych form modlitwy Kościoła. Jednak nie tylko w różańcu można wędrować z Maryją po jej życiu.

Tradycja przekazuje nam w spadku wiele innych form kultu maryjnego. Obok dobrze znanych Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej, znamy również inne nabożeństwo, którym od wielu wieków oddycha „wschodnie płuco” Kościoła. To Akatyst ku czci Bogurodzicy. Jest on modlitewnym śpiewem trzygłosowym, przeplatanym partiami solowymi, w którym uczestnicy nabożeństwa zwracają się bezpośrednio do Maryi, witając ją i zapraszając do swojego życia. Modlitwa ta opowiada śpiewem kolejne wydarzenia z życia Maryi, ale także wylicza jej cnoty i zasługi względem nas.

Akatyst (z gr. ‘nie siedząc, stojąc’) jest pełną szacunku rozmową z Niepokalaną. To wydarzenie liturgiczne, które przemawia również do naszych zmysłów: widzimy ikonę Maryi, czujemy zapach kadzidła, słyszymy szlachetną harmonię dźwięków, doświadczamy wspólnoty ludzi wokół nas. Jako Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie zapraszamy Cię na Akatyst w sobotę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Maryi (5 grudnia) do kościoła św. Barbary w Sosnowcu, przy ul. Wawel 17. Początek nabożeństwa po mszy świętej wieczornej, około 19:15.

Włącz się w modlitwę Kościoła, uświęconą wielowiekową Tradycją!

 

 

dk. Przemysław Lech

Wygenerowano w sekund: 0.01
8,474,474 Unikalnych wizyt