Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Świadectwo z Triduum w Wiśle


Obchody rozpoczęliśmy Mszą Wieczerzy Pańskiej. Pięknym elementem tej liturgii był obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Jest to piękne wspomnienie tego, jak Jezus, będąc Bogiem, uniżył się do wykonania czynności zarezerwowanej w tamtych czasach dla niewolników. Tego dnia także wspominaliśmy ustanowienie dwóch sakramentów – kapłaństwa i Eucharystii. Ten drugi sakrament został szczególnie ukazany w trakcie Triduum, gdyż nie sprawuje się go ani w Wielki Piątek, ani w Wielką Sobotę, a dopiero w trakcie Wigilii Paschalnej. Po przeniesieniu Pana Jezusa do Ciemnicy nastąpiła całonocna adoracja, w której brali udział chyba wszyscy. Mnie przypadła adoracja o godzinie szóstej i wtedy szczególnie doświadczyłem Jezusa, gdyż o tej porze większość osób jeszcze spała, a w kaplicy  była absolutna cisza. To była dla mnie jedna z niewielu okazji, by móc bardzo dokładnie wsłuchać się w głos Boga.
Wielki Piątek rozpoczęliśmy Jutrznią z Godziną Czytań. Dla mnie osobiście modlitwa brewiarzowa jest szczególnie ważna i cieszyłem się, że w trakcie tego wyjazdu odmawialiśmy ją w pełnej formie, do czego okazja zdarza się bardzo rzadko. Potem była Droga Krzyżowa w plenerze. W jej trakcie zauważyłem, jak wielkim poświęceniem dla Pana Jezusa było dźwiganie ciężkiego krzyża. Spostrzegłem, że nawet jakby złączyć moje wszystkie trudy i bolączki dnia codziennego, to i tak będzie mniejsze cierpienie niż to, którego doświadczył Jezus, nie tylko w trakcie samego dźwigania krzyża i ukrzyżowania, ale też wcześniej podczas biczowania czy ukoronowania cierniem. Wieczorem nadszedł czas na Liturgię Męki Pańskiej. Adoracja Krzyża przy pieśni „Krzyżu święty, nade wszystko” była momentem skupienia, i osobistego oddania hołdu ofierze Pana. Po złożeniu Jezusa do grobu była kolejna całonocna adoracja. Tym razem poszedłem do kaplicy w środku nocy. Ciemność, cisza i przejęcie tym, że Pan jest teraz w grobie, nadawały tej chwili charakter smutku i zastanowienia się nad samym sobą, nad tym za jakie moje grzechy On poniósł śmierć. 

Wielka Sobota stała pod znakiem przygotowania się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Szczególnie ważne było to dla mnie oraz paru innych osób przygotowujących się do III stopnia ONŻ. Na wzór przygotowania katechumenów uczestniczyliśmy w obrzędzie „Effata” oraz celebracji o imieniu chrześcijańskim. Obrzęd „Effata” polegał na tym, że na wzór Jezusa, który w pobliżu sadzawki Siloe otworzył zmysły niewidomemu, mówiąc „Effatha”, kapłan dotykał naszych uszu i ust, powtarzając to słowo. Natomiast na celebrację o imieniu chrześcijańskim każdy przygotował kartkę ze swoim imieniem, tym za co dziękuje swojemu patronowi i co oznacza to imię. Następnie każdy na głos dzielił się tym, co przygotował.

Kluczowym wydarzeniem całego Triduum była Msza Wigilii Paschalnej. Mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w pełnej liturgii słowa, składającej się z 9 czytań. Z doświadczenia wiadomo, że z różnych powodów ta liturgia jest zazwyczaj skracana. Słowo skierowane do nas pokazało  pełną drogę zbawienia, począwszy od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Pana Jezusa. Potem odnowiliśmy przyrzeczenia sakramentu chrztu. Mogliśmy to zrobić w pełni świadomie, w odróżnieniu od naszego pierwszego sakramentu, gdyż większość z nas była chrzczona, gdy byliśmy niemowlakami. Liturgia trwała od 21:30 do 00:30, a po niej wiele osób pozostało w kaplicy i w pełni radości, przy akompaniamencie gitary, wychwalało Pana, śpiewając ile sił piękne pieśni. 

Podsumowując – jestem szczęśliwy, że miałem okazję być w Wiśle w trakcie największego święta w całym roku. Odkryłem na nowo tajemnicę zbawienia oraz poznałem poprzez wykłady księdza Grzegorza Kossa jak ono jest ukazane w liturgii. Wcześniej może miałem wiedzę na ten temat, ale nie miałem pełnej świadomości, jak wielkie rzeczy dzieją się w trakcie Triduum Paschalnego.

I także mogłem sobie na nowo uzmysłowić, jak wielki jest nasz Pan, Jezus Chrystus!

Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał, Alleluja!

Krzysztof Studziński

Wygenerowano w sekund: 0.01
8,614,173 Unikalnych wizyt