Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
15 lat Hospicjum


15 października 2012 roku w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, jak co roku odbył się koncert na rzecz Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła. W tym roku jednak koncert był wyjątkowy, gdyż Hospicjum Sosnowieckie obchodzi swoje 15 urodziny. Wśród wolontariuszy pomagających przy organizacji i obsłudze koncertu znalazła się także Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło - Życie Diecezji Sosnowieckiej oraz osoby formujące się w sosnowieckiej Oazie.

 Na początku koncertu wystąpił zespół młodzieżowy Gimnazjum nr 1 oraz trębacz Arkadiusz Machel. Po tej muzycznej zapowiedzi przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru. W tym roku była to, znana przede wszystkim z wykonywania piosenki aktorskiej, Edyta Geppert. Zanim jednak zaczął się wyczekiwany występ, na scenie odbyła się licytacja cegiełek, ofiarowanych dla Hospicjum przez Panią Edytę. Goście mogli wylicytować oryginalne plakaty, unikatowe zdjęcia oraz już nie dostępne w sprzedaży płyty. Zebrane pieniądze zasiliły budżet na budowę siedziby Hospicjum, gdyż jak wiadomo, Hospicjum Sosnowieckie, to Hospicjum Domowe. Lekarze, pielęgniarki oraz wolontariusze odwiedzają podopiecznych w ich własnych domach, gdzie niejednokrotnie spotykają się z surowymi warunkami, które nie ułatwiają im pracy. Na koncert przybyli liczni goście, często stali bywalcy corocznych koncertów oraz przyjaciele i sympatycy Hospicjum Sosnowieckiego, a także zagłębiowscy fani Edyty Geppert, którzy mogli tego dnia usłyszeć m. in. takie hity, jak “Modlitwa do dobrego Boga” oraz “Kocham Cię życie”. Rolą wolontariuszy było witanie gości, obsługa szatni, obsługa stoisk z cegiełkami oraz stoisk informacyjnych.

Po występie można było zdobyć płytę pani Edyty wraz z jej autografem. Na koniec wszyscy goście oraz wolontariusze zaproszeni zostali na poczęstunek, gdzie największą furorę zrobił pasztet z dzika. Ten październikowy poniedziałek był świętem Wspólnoty Hospicyjnej, bo niewątpliwie można o takiej mówić. Tworzą ją ludzie oddani wielkiej sprawie, potrafiący dzielić się z drugim człowiekiem tym, co mają. W jej skład wchodzą pracownicy fundacji hospicyjnej, a także wszystkie osoby, które ofiarowują 1% podatku na Hospicjum, osoby, które biorą udział w akcji Pola Nadziei oraz wszyscy wolontariusze medyczni i akcyjni. Wspólnota dba nie tylko o medyczną opiekę nad ciężko chorymi podopiecznymi, ale także spędza z nimi czas, rozmawia, wspiera w trudnych chwilach walki z chorobą. Po prostu jest z podopiecznymi, zawsze wtedy, gdy tego potrzebują. 

W naszej diecezji wolontariuszką medyczną jest Martyna Nocoń z Diakonii Miłosierdzia, która także koordynuje współpracę z Hospicjum Sosnowieckim. Ksiądz Andrzej Krupa, moderator Diakonii Miłosierdzia współpracuje z Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie. Wygłosił m.in. w ramach całorocznych rekolekcji, które odbywają się w Kaplicy hospicyjnej i służą formacji pracowników hospicjum, Słowo na temat jednej z cech kodeksu wolontariusza: “stale się rozwijać”.

Aleksandra Czepczor

fotorelacja z koncertu: kliknij Tutaj  - Marek Nackowski

 

 

 

Wygenerowano w sekund: 0.02
8,961,002 Unikalnych wizyt