Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
List Jedności Pary Diecezjalnej


Kochani! Powoli kończy się Wielki Post. Jesteśmy coraz bliżej Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To szczególny czas - czas refleksji i zadumy. Czas rekolekcji. Chcemy się podzielić z Wami kilkoma myślami - radościami i smutkami. Chcemy prosić, aby w tym szczególnym okresie spojrzeć także na swoje bycie w Domowym Kościele - jak się formujemy, jak służymy, jak widzimy naszą przyszłość.

1. Jednym z owoców naszych rekolekcji ORDR II stopnia w Krościenku była rozmowa z Elą Kozyrą. Prosiła o pomoc w wycięciu 7 bardzo dużych i trudnych drzew. Ta praca miała zapoczątkować rozbudowę tzw. „ Lisówki”, aby nasz Centralny Dom Rekolekcyjny w Krosienku- Jagiellońska 100 mógł przyjmować większą liczbę uczestników. Pragniemy się podzielić dużą radością, ponieważ znaleźli się ludzie, czas i wszystkie inne sprzyjające okoliczności i udało się nam tę prace wykonać. Dziękuję gorąco moim kolegom z pracy za ich bezinteresowność i fachowość. Wielkie świadectwo dał Krzysztof z archidiecezji gnieźnieńskiej, który całą noc jechał z synem pociągiem i autobusem, aby nas wspomóc. Następnej nocy odbyli podróż powrotną. Nasza radość jest tym większa, gdyż od kilku lat nasz diecezja nie jest w stanie wesprzeć finansowo Krościenka.

2. 8 marca przeżywaliśmy kolejny krąg diecezjalny. Tematem formacyjnym naszego spotkania było wezwanie do nowej ewangelizacji - ewangelizacji nas samych, ale też głoszenia nauki Chrystusa poza Domowym Kościołem. Temat ten jest coraz silniej obecny na wszystkich spotkaniach Domowego Kościoła od opłatka krajowego DK, poprzez Kongregację Odpowiedzialnych aż do wiosennego DWDD. Wszyscy dostrzegamy, jak wielki jest w tej chwili w Polsce atak na tradycyjne wartości, rodzinę i Kościół. Kiedy 7 lat temu umierał błogosławiony Jan Paweł II cały naród płakał, po tych latach prawo w naszym kraju będą stanowiły partie tak wrogie Kościołowi i wartościom, które są dla nas najważniejsze. Czy możemy pozostać bierni? Myślimy, ze dla wszystkich rodzin Domowego Kościoła w naszej diecezji jest to pytanie retoryczne. Widzimy dwie drogi. Pierwsza to uczestnictwo we wszystkich inicjatywach, które bronią życia i wartości tak nam bliskich. Nie bądźmy bierni, potrzebna jest postawa czujności i otwarcia, gdyż tak naprawdę musi nam zależeć na tym, w jakim kraju będą żyły nasze dzieci i wnuki. Druga droga, to droga nowego głoszenia nauki Chrystusa z mocą. Skąd czerpać tę moc i odwagę. Trzeba, tak jak napisaliśmy, zacząć od siebie. Jak wygląda nasza posługa w kręgach, rejonach, diakoniach? Jak wygląda nasza znajomość i przywiązanie do charyzmatu ruchu i jego zasad, jak realizujemy nasz zobowiązania?

3. Temat nowej ewangelizacji najszybciej podchwycił rejon Jaworzno. Moderator rejonowy ks. Wiesław Żmija zorganizował spotkanie z siostrami ze wspólnoty Koinonia Świętego Pawła z Kielc. Spotkaliśmy się w szerszym gronie, byli przedstawiciele prawie wszystkich rejonów. Mogliśmy dzielić się naszymi doświadczeniami ewangelizacyjnymi, ale przede wszystkim słuchaliśmy fachowców. Temat nowej ewangelizacji był też poruszony na kręgu rejonowym w Olkuszu. Dziękujemy za podjęcie tych treści i chcemy podpowiedzieć jedną metodę jak ewangelizować w parafii. Proponujemy, aby każde małżeństwo DK w naszej diecezji objęło modlitwą jedną konkretną rodzinę w swojej parafii. Systematycznie modlimy się w ich intencji, ale też prosimy o odwagę, aby po kilku miesiącach podejść do nich i zaprosić np. na rekolekcje ewangelizujące, pielgrzymkę do Kalisza, a może wprost do DK. Wierzymy głęboko, ze będziemy mogli wielu rodzinom mówić o miłości Boga i o cudach, które czyni w naszym życiu. Najlepszą ewangelizacją jest bezpośrednia rozmowa, a wiemy, że jest to najtrudniejsze. To jedna podpowiedź. Prosimy także o modlitwę i rozeznanie potrzeby rekolekcji ewangelizacyjnych w naszych parafiach.

4. 24 marca w Rybniku- Chwałowicach przeżywaliśmy wiosenne DWDD. Temat tego spotkania to: ”Jedność w budowaniu nowej parafii”. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wgłębić się w tę tematykę, odsyłamy do materiałów opublikowanych na stronie internetowej Ruchu Światło-Życie, albo prosimy o kontakt z parą diecezjalną. Nasze rozważania na DWDD doskonale korespondują z tematem ewangelizacji podjętym na kręgu diecezjalnym. Na Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych była liczna reprezentacja oazy młodzieżowej i oazy dorosłych. Z Domowego Kościoła była … para diecezjalna. W czasie naszej trzyletniej posługi sześć razy zapraszaliśmy na DWDD. Udało się nam „ zabrać” 3 małżeństwa. Teraz byliśmy sami. Posługa diakonijna to tak naprawdę cel naszej formacji. Bez diakonii specjalistycznych bardzo trudno jest posługiwać parom rejonowym i parze diecezjalnej. Niech nasza posługa w diakoniach będzie jednym z elementów wielkopostnego rachunku sumienia.
5. Od 5 do 8 kwietnia w Wiśle w willi „ Idylla” będziemy przeżywali Triduum Paschalne w formie rekolekcji. Gorąco prosimy o modlitwę w intencji tych rekolekcji, wszystkich uczestników i prowadzących. Szczęść Boże na te ostatnie dni Wielkiego Postu. Niech refleksja i rozważanie Męki Pańskiej przygotują nas na przeżywanie Radości Paschalnej

Danuta i Henryk Wilkowscy
Wygenerowano w sekund: 0.02
8,529,090 Unikalnych wizyt