Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Niedziela (20.11.2011)


ROZWAŻANIE

Bardzo klarowna jest deklaracja Boga płynąca z pierwszego czytania przeznaczonego na tę niedzielę: "wasze dobro leży w Moim interesie". Będę was szukał, będę o was dbał, będę was pilnował. Gdy będzie wam źle, doprowadzę do dobrego położenia; a jeżeli już się w nim znajdziecie, będę chronił, żebyście nie byli go pozbawieni. Wyrwę was z każdego miejsca, w którym sie zgubicie. Zgromadzę u siebie, bo tutaj jest wasze miejsce. Miejsce, które jest dla was dobre. I będę wobec was sprawiedliwy. Ale w tej sprawiedliwości będę również waszym sędzią.

Sąd - jak mówi w Ewangelii - będzie polegał na sprawdzeniu podejmowania takich samych działań. Na określeniu, czy z troski Bożej nad nami wynika troska nas nad bliźnimi. Czyniąc tak, jak chce i czyni Bóg, stajemy się do Niego podobni. Stawiając przed nami osobę do Boga niepodobną, sprawdza On, czy nasze dobro jest bezinteresowne. Skoro potrafiliśmy zdobyć się na dobro wobec wydających się małymi, wzgardzonymi, odrzuconymi, to o ileż bardziej będziemy potrafili je czynić wobec każdego innego! Przybranie Bożego sposobu myślenia, Bożych zasad postępowania, a wreszcie działanie na podobieństwo Jego działania sprawia, że jesteśmy bliżsi obrazowi Jego samego. Osiągając pewną granicę podobieństwa do Boga, zwaną najczęściej świętością, otrzymujemy możliwość przebywania razem z Nim i Jemu podobnymi. Oznacza to otoczenie wszechobecną prawdą, dobrem i pięknem. I trwającą - już na zawsze - Jego opieką.

Sformułowanie św. Pawła: "Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli" zazwyczaj sugeruje rozpatrywanie w aspekcie czasowym zmartwychwstania Chrystusa. Można jednak spojrzeć na to z innej strony. Nie na "zmartwychwstał jako pierwszy", ale na "pierwszy spośród tych, co pomarli". To znaczy, jako pierwszy spośród tych, którzy śmierci doświadczyli. A może nawet więcej - jako pierwszy spośród tych, którzy śmierci dokonali. Cóż zatem znaczy "dokonać śmierci"? Ni mniej ni więcej - uznać panowanie Boga nad sobą. To znaczy - uśmiercić siebie w sobie, a zaprowadzić tam Boży porządek, Jego panowanie. I w konsekwencji - Jego Zbawienie.

I dalej - ożywiony zostaje Chrystus jako pierwszy, bo i On tej śmierci własnej dokonał jako pierwszy. W następnej kolejności - Ci, którzy należeli do Niego, czyli oddali Mu siebie w pełni - dokładnie wtedy, kiedy przyszedł. To znaczy - ci, którzy śmierć fizyczną przeżyli mając już w sobie panowanie Boga oraz ci, którzy to panowanie Boga mają w sobie w momencie Jego przyjścia. Niezależnie, czy stanie się to 4 sierpnia 7854 roku n.e., czy pojutrze.

Czym jest pokonanie Zwierzchności, Władzy i Mocy? W obliczu misji Chrystusa można ten sens rozumieć wielorako - pozycjonować go w momencie kuszenia, w trakcie każdego cudu, w momentach nawrócenia. Czym jest takie pokonanie dla nas? My już pewnie mamy walczyć z tymi przeciwnikami pisanymi małą literą. Mamy wyrzec się chęci zwierzchności nad kimkolwiek, mamy nie mieć pragnienia władzy i nie chełpić się posiadaniem jakiejkolwiek mocy. Wszystko, co mamy, winniśmy we własnej świadomości wyryć jako zamysł Boży; jako dar i zadanie.

I wtedy - dokonując śmierci nas, a będąc udziałem panowania w nas Boga - śmierć zostanie pokonana. Jako ostatni wróg.

Tomasz Jaskuła


Powiązane newsy:

News


Brak opublikowanych newsów

RSS-Feeds
Wygenerowano w sekund: 0.03
8,478,732 Unikalnych wizyt