Ostatnie artykuły

Wspólnoty i KręgiŚwiadectwa

Lubię To!
Niedziela (16.10.2011)


„Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?”

Wydawać by się mogło, że pytanie zadane przez faryzeuszy jest oderwane od nauczania Jezusa. Przyziemne, wręcz błahostkowe a jednocześnie bardzo przebiegłe, miało być nie tylko próbą ale wręcz sposobem pozbycia się niewygodnego Nauczyciela z Nazaretu.

Palestyna w czasach Chrystusa znajdowała się pod okupacją rzymską. Dla Żydów była to sytuacja nie do przyjęcia. Oni-Naród Wybrany, który od wieków cieszył się opieką i błogosławieństwem Jedynego Boga, Naród, którego Bóg silną ręką wyprowadził z Egiptu, suchą stopą przeprowadził przez Morze Czerwone, czterdzieści lat prowadził przez pustynię dbając o pokarm i wodę, aż do krainy mlekiem i miodem płynącej, Naród, który z Bożą pomocą zburzył mury Jerycha i zdobył miasto… Teraz ten sam Naród, pełen dumy, musiał poddać się władzy rzymskiej, płacąc podatki na rzecz okupanta. Wykorzystując nastrój panujący wśród Żydów, faryzeusze wysłali do Jezusa uczniów - przedstawicieli Narodu Wybranego i zwolenników Heroda. Z jednej strony tych, którzy żyjąc opowieściami ojców wyczekiwali Mesjasza, jako Tego który miał przynieść polityczną wolność, z drugiej herodianów, służących okupantowi .

Jakiej odpowiedzi Jezus by nie udzielił ktoś byłby niezadowolony. Podburzając lud do niepłacenia podatków naraziłby się Herodowi, a tym samym Cezarowi, popierając prawo rzymskie straciłby posłuch wśród rodaków, stając się zdrajcą Narodu…

„Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.”

Odpowiedź Mistrza była krótka, jakby wtrącona gdzieś pomiędzy jedną a drugą przypowieścią, może nawet niegodna uwagi. Nic bardziej mylnego.

Co należy się Cesarzowi tłumaczyć nie trzeba, z tym przecież przyszli przedstawiciele faryzeuszy, ale co takiego należy się Bogu? Jak mówi dzisiejszy psalm:

„Oddajcie Panu, rodziny narodów,
oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu,
przynieście dary i wejdźcie na Jego dziedzińce.
Uwielbiajcie Pana w świętym przybytku.
Zadrżyj ziemio cała przed Jego obliczem.”

Jest jednak coś więcej… Na monecie widniał obraz Cezara, dlatego należy oddać ją Cezarowi, na czym zaś widnieje obraz Boga?

„Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.”

Bóg wyrył na człowieku swoje oblicze, a więc człowiek- jego umysł i wola, jego serce i sumienie są niezbywalną własnością Boga. Zatem: „Oddajmy Bogu to, co należy do Boga”; nie zaprzedawajmy swojego człowieczeństwa żadnemu cezarowi, kimkolwiek by nie był.

Aneta Białek

Wygenerowano w sekund: 0.01
8,529,094 Unikalnych wizyt